DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU, 22 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka.
 2. W czwartek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. Pielgrzymują tam również nasi parafianie. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. Msze Święte tego dnia o godz. 7.30, 10.15, 11.30, 18.00.
 3. Siostra Wincenta ze zgromadzenia Sióstr Antoninek organizuje na 4 września pielgrzymkę do Torunia. O szczegóły proszę pytać Siostrę Wincentę.
 4. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.
 5. W przyszłą niedzielę mieszkańcy Bieniądzic i Urbanic i Niedzielska o godz. 11.30. dziękują Bogu za tegoroczne zbiory.
 6. W przyszłą niedzielę o godz. 12.00 w Kolegiacie odbędzie się uroczystość odpustowa ku czci MB Pocieszenia. Sumę odpustową odprawi ABP DR WACŁAW DEPO.
 7. W tym tygodniu patronują nam:
  • we wtorek 24 sierpnia – św. Bartłomiej (†ok. 70), apostoł;
  • w piątek 27 sierpnia – św. Monika (ok. 332-387), matka św. Augustyna, wzór matki modlącej się o nawrócenie syna;
  • w sobotę 28 sierpnia – św. Augustyn (354-430), biskup i doktor Kościoła.

 

SŁOWO BOŻE (J 6, 55. 60-69):

W synagodze w Kafarnaum, Jezus powiedział:

«Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem».
A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?»
Jezus jednak, świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był przedtem? To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą».
Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą, i kto ma Go wydać. Rzekł więc: «Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca». Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?»
Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym».