Szukajcie uzdrowienia u Chrystusa

Bracia najdrożsi! Wiecie, że wszyscy ludzie szukają zdrowia ciała, ale powinniśmy też przyznać, że jakkolwiek cenne jest zdrowie ciała, to jednak o wiele cenniejsze jest zdrowie serca. A więc wszyscy chrześcijanie powinni się szczególnie i zawsze modlić, aby im Bóg raczył z łaski i dobroci swojej udzielić zdrowia duszy. Pewnie, że należy się modlić o zdrowie ciała, ale podwójnie i wielokrotnie częściej błagać należy o zdrowie duszy. Bo niewiele szkodzi, że ciało na tym świecie zasłabnie, byle dusza nienaruszona weszła do nieba. Kto bowiem okazuje troskliwość jedynie o zdrowie ciała, podobny jest do zwierząt i do bydła. A to już jest gorsze, że tak wielu boleje, gdy przyjdzie choroba ciała, natomiast, jeżeli dusza nie tylko zostanie zraniona, ale nawet śmierć poniesie, nie czuje tego, a nawet i nie boleje. A tymczasem, oby przynajmniej do kościoła udali się, gdy na samym ciele niedomagają, aby prosili o lekarstwo miłosierdzie Chrystusowe ale, z czego należy się smucić, są tacy, którzy w jakiejkolwiek słabości ciała szukają wróżbitów, zapytują wieszczków pogańskich i bałwochwalczych, radzą się zaklinaczy, wieszają sobie frędzelki diabelskie i amulety. [...] Chociażby ktoś przez te wiązadła odzyskał zdrowie, to będzie je zawdzięczał podstępowi diabelskiemu, który dlatego czasem odejmuje słabości od ciała, ponieważ zdusił już duszę. Diabeł bowiem dąży nie tyle do zabicia ciała naszego ale duszy. Dlatego dopuszcza mu Pan Bóg dla naszego wypróbowania dotknąć nasze ciało jakąś słabością, a my później przyzwalamy mu przez używanie amuletów czy frędzelków i przez uciekanie się do zamawiaczy, przez co on zabija naszą duszę. A nam czasem się zdaje, że te amulety nam pomogły. Dzieje się to dlatego, bo diabeł widząc, że przez nasze zezwolenie już duszę naszą śmiertelnie uderzył, przestaje dręczyć chorobą ciało. [...] Wy natomiast , bracia, szukajcie uzdrowienia u Chrystusa, bo On jest prawdziwym światłem. Udajcie się do kościoła, namaszczajcie się olejem świętym, przyjmujcie Eucharystię Chrystusa. Jeżeli to uczynicie, odzyskacie nie tylko zdrowie ciała, ale i zdrowie duszy otrzymacie.

Św. Cezary z Arles (zm. 542 r.)